Különbségek

A kiválasztott változat és az aktuális verzió közötti különbségek a következők.

Összehasonlító nézet linkje

Előző változat mindkét oldalon Előző változat
Következő változat
Előző változat
oktatas:matematika:geometria:vektor [2019/06/04 13:45]
barnkopf [Irányított szakasz]
oktatas:matematika:geometria:vektor [2019/06/04 13:49] (aktuális)
barnkopf [Vektorok összeadása]
Sor 5: Sor 5:
 ===== Irányított szakasz ===== ===== Irányított szakasz =====
  
-A sík két pontja meghatározza az őket összekötő szakaszt. Ha a két pontot megkülönböztetjük, egyiket kezdő-, másikat végpontnak nevezzük, akkor irányított szakaszról beszélünk. Az irányított szakasz tehát a sík pontjaiból alkotott [[matematika:halmazok:halmazok#rendezett pár]].+A sík két pontja meghatározza az őket összekötő szakaszt. Ha a két pontot megkülönböztetjük, egyiket kezdő-, másikat végpontnak nevezzük, akkor irányított szakaszról beszélünk. Az irányított szakasz tehát a sík pontjaiból alkotott [[oktatas:matematika:halmazok:halmazok#rendezett pár]].
  
 <m 10>vec{PQ} in S*S</m>, ahol //S// a sík pontjainak halmaza. <m 10>vec{PQ} in S*S</m>, ahol //S// a sík pontjainak halmaza.
Sor 36: Sor 36:
 A sík két nem párhuzamos és nem nulla vektorát **bázis**nak nevezzük. A bázis **normált**, ha a két bázis-vektor egységnyi hosszúságú, **ortonormált bázis**-ról beszélünk, ha emellett merőlegesek is egymásra. Az ortonormált bázis vektorait általában __i__-vel és __j__-vel jelöljük, rögzített koordináta-rendszer esetén __i__ az origóból az (1; 0), __j__ a (0; 1) pontba mutató vektor. A sík két nem párhuzamos és nem nulla vektorát **bázis**nak nevezzük. A bázis **normált**, ha a két bázis-vektor egységnyi hosszúságú, **ortonormált bázis**-ról beszélünk, ha emellett merőlegesek is egymásra. Az ortonormált bázis vektorait általában __i__-vel és __j__-vel jelöljük, rögzített koordináta-rendszer esetén __i__ az origóból az (1; 0), __j__ a (0; 1) pontba mutató vektor.
  
-A **vektor-felbontás tétele** kimondja, hogy adott __a__, __b__ bázis esetén a sík bármely __v__ vektora felírható a bázisvektorok [[matematika:algebra:lineáris kombináció]]jakén, azaz __v__=k__a__+m__b__ alakban.+A **vektor-felbontás tétele** kimondja, hogy adott __a__, __b__ bázis esetén a sík bármely __v__ vektora felírható a bázisvektorok [[oktatas:matematika:algebra:lineáris kombináció]]jakén, azaz __v__=k__a__+m__b__ alakban.
  
 ===== Helyvektor ===== ===== Helyvektor =====
  
-A koordinátarendszer origójából induló irányított szakaszokat **helyvektor**oknak nevezzük. A vektorok és a helyvektorok között kölcsönösen egyértelmű ([[matematika:analízis:leképezés#bijekció|bijektív]]) megfeleltetés létesíthető: minden vektornak van (pontosan egy) origóból induló reprezentánsa, és minden helyvektor tagja valamely ekvivalenciaosztálynak.+A koordinátarendszer origójából induló irányított szakaszokat **helyvektor**oknak nevezzük. A vektorok és a helyvektorok között kölcsönösen egyértelmű ([[oktatas:matematika:analízis:leképezés#bijekció|bijektív]]) megfeleltetés létesíthető: minden vektornak van (pontosan egy) origóból induló reprezentánsa, és minden helyvektor tagja valamely ekvivalenciaosztálynak.
 A helyvektorokat néha szokták kötött vektoroknak is nevezni. A helyvektorokat néha szokták kötött vektoroknak is nevezni.
  
 Egy helyvektort végpontjával, illetve végpontjának koordinátáival adhatunk meg. Így a helyvektorok megfeleltethetők a sík pontjainak, illetve az <m 10>(a,b) in bbR*bbR</m> rendezett párok halmazának. Egy helyvektort végpontjával, illetve végpontjának koordinátáival adhatunk meg. Így a helyvektorok megfeleltethetők a sík pontjainak, illetve az <m 10>(a,b) in bbR*bbR</m> rendezett párok halmazának.
  
-A **helyvektor**ok halmaza a [[matematika:halmazok:számhalmazok#valós számok halmaza|valós]] [[matematika:algebra:test|számtest]] feletti [[matematika:algebra:vektortér]]. Valójában a vektortér, mint [[matematika:algebra:struktúrák|algebrai struktúra]] a+A **helyvektor**ok halmaza a [[oktatas:matematika:halmazok:számhalmazok#valós számok halmaza|valós]] [[oktatas:matematika:algebra:test|számtest]] feletti [[oktatas:matematika:algebra:vektortér]]. Valójában a vektortér, mint [[oktatas:matematika:algebra:struktúrák|algebrai struktúra]] a
 geometriai helyvektor fogalom általánosítása. geometriai helyvektor fogalom általánosítása.
  
Sor 71: Sor 71:
 A vektor hosszát a **vektor abszolútértéké**nek is nevezzük. Jele: |__v__|. A vektor hosszát a **vektor abszolútértéké**nek is nevezzük. Jele: |__v__|.
  
-A [[matematika:geometria:pitagorasz_tetel]] segítségével felírhatjuk a //__v__(x,y)// vektor hosszát:+A [[oktatas:matematika:geometria:pitagorasz_tetel]] segítségével felírhatjuk a //__v__(x,y)// vektor hosszát:
  
  
Sor 85: Sor 85:
 ==== Vektorok összeadása ==== ==== Vektorok összeadása ====
  
-A vektorok összeadását és kivonását legkézenfekvőbben [[matematika:geometria:transzformációk:eltolás]]ok egymásutánjaként értelmezve határozhatjuk meg. Más megközelítésben a vektorok összeadása megfelel az erők eredőjének meghatározásával a fizikában.+A vektorok összeadását és kivonását legkézenfekvőbben [[oktatas:matematika:geometria:transzformációk:eltolás]]ok egymásutánjaként értelmezve határozhatjuk meg. Más megközelítésben a vektorok összeadása megfelel az erők eredőjének meghatározásával a fizikában.
  
 Vektorok összeadására két, egymással egyenértékű módszert használhatunk. Vektorok összeadására két, egymással egyenértékű módszert használhatunk.
Sor 93: Sor 93:
 Vegyük az __a__ és __b__ vektorok egy-egy közös kezdőpontú reprezentánsát (képviselőjét). Legyenek ezek <m 10>vec{OA}</m> és <m 10>vec{OB}</m>, az általuk kifeszített paralelogramma negyedik csúcsa pedig //C//. Ekkor az <m 10>vec{OC}></m> irányított szakasz által képviselt __c__ vektort nevezzük az __a__ és __b__ vektorok összegének. Vegyük az __a__ és __b__ vektorok egy-egy közös kezdőpontú reprezentánsát (képviselőjét). Legyenek ezek <m 10>vec{OA}</m> és <m 10>vec{OB}</m>, az általuk kifeszített paralelogramma negyedik csúcsa pedig //C//. Ekkor az <m 10>vec{OC}></m> irányított szakasz által képviselt __c__ vektort nevezzük az __a__ és __b__ vektorok összegének.
  
-Az összeadás [[matematika:algebra:kommutatív]]itása ebből a megközelítésből azonal adódik.+Az összeadás [[oktatas:matematika:algebra:kommutatív]]itása ebből a megközelítésből azonal adódik.
  
 === Egymás után fűzés (lánc-szabály) === === Egymás után fűzés (lánc-szabály) ===
Sor 99: Sor 99:
 Vegyük az __a__ és __b__ vektorok olyan reprezentánsait (képviselőitt), melyek egyikének végpontja a másik kezdőpontjával egyezik meg. Legyenek ezek <m 10>vec{OA}</m> és <m 10>vec{AC}</m>. Ekkor az <m 10>vec{OC}></m> irányított szakasz által képviselt __c__ vektort nevezzük az __a__ és __b__ vektorok összegének. Vegyük az __a__ és __b__ vektorok olyan reprezentánsait (képviselőitt), melyek egyikének végpontja a másik kezdőpontjával egyezik meg. Legyenek ezek <m 10>vec{OA}</m> és <m 10>vec{AC}</m>. Ekkor az <m 10>vec{OC}></m> irányított szakasz által képviselt __c__ vektort nevezzük az __a__ és __b__ vektorok összegének.
  
-A módszer előnye, hogy kiterjeszthető többtagú összegre is, és az összeadás [[matematika:algebra:asszociatív]]itása is könnyen adódik belőle.+A módszer előnye, hogy kiterjeszthető többtagú összegre is, és az összeadás [[oktatas:matematika:algebra:asszociatív]]itása is könnyen adódik belőle.
  
 === Műveleti tulajdonságok === === Műveleti tulajdonságok ===
  
-A sík vektorainak halmaza az összeadás művelettel [[matematika:algebra:csoport|kommutatív csoort]]ot alkot, azaz: +A sík vektorainak halmaza az összeadás művelettel [[oktatas:matematika:algebra:csoport|kommutatív csoport]]ot alkot, azaz: 
-  * [[matematika:algebra:kommutatív]] művelet: __a__+__b__=__b__+__a__ +  * [[oktatas:matematika:algebra:kommutatív]] művelet: __a__+__b__=__b__+__a__ 
-  * [[matematika:algebra:asszociatív]] művelet: (__a__+__b__)+__c__=__a__+(__b__+__c__) +  * [[oktatas:matematika:algebra:asszociatív]] művelet: (__a__+__b__)+__c__=__a__+(__b__+__c__) 
-  * [[matematika:algebra:egységelemes]] a __0__ vektorral: __a__+__0__=__0__+__a__=__a__ +  * [[oktatas:matematika:algebra:egységelemes]] a __0__ vektorral: __a__+__0__=__0__+__a__=__a__ 
-  * [[matematika:algebra:inverzelemes]] a vektorral: __a__+(__-a__)=(__-a__)+__a__=__0__+  * [[oktatas:matematika:algebra:inverzelemes]] a vektorral: __a__+(__-a__)=(__-a__)+__a__=__0__
  
 === A koordinátasíkon === === A koordinátasíkon ===
oktatas/matematika/geometria/vektor.1559648759.txt.gz · Utolsó módosítás: 2019/06/04 13:45 szerkesztette: barnkopf
CC Attribution-Share Alike 4.0 International
Driven by DokuWiki Recent changes RSS feed Valid CSS Valid XHTML 1.0