Pascal programozási nyelv

1968-ban Niklaus Wirth, a Zürichi Műszaki Egyetem tanára készítette el a Pascal nyelv vázlatát az ALGOL-60 programozási nyelv filozófiájának felhasználásával. Munkatársai segítségével 1970-ben létrehozta a nyelv első fordítóprogramját.

A nyelvet Blaise Pascal-ról, a XVII. század jelentős francia tudósáról nevezte el, aki több tudományban is kiemelkedő eredményeket ért el.

1973-ban definiálták a szabványos (standard) Pascal nyelvet. A nyelv gyorsan elterjedt és hamarosan az egyik legnépszerűbb magas szintű programozási nyelvvé vált az egész világon. Népszerűségét és hatékonyságát nagyban növelte az amerikai Borland cég által az IBM PC-re 1983-ban elkészített Turbo Pascal változat, mely a szövegszerkesztő és fordítóprogram összekapcsolásával illetve számos más kiegészítéssel igen kényelmes fejlesztőeszközt adott a programozók kezébe. A Turbo Pascal az évek folyamán egyre kiforrottabb nyelvvé vált. Megjelentek Windows alatt működő (Turbo Pascal for Windows, 1991), illetve a védett módú programozást is támogató (Borland Pascal, 1992) változatai is. Ez a nyelv az őse az Object Pascal nyelvnek is, amelyre a Borland Delphi vizuális fejlesztői környezet épül (1995).

A nyelv erősen típusos, kötött szerkezetű, a jól fordíthatóságra koncentrál.

Hivatkozások

* Programozási tételek megvalósítása pascal nyelven

Más nyelvek

oktatas/informatika/programozas/pascal.txt · Utolsó módosítás: 2019/06/04 14:21 szerkesztette: barnkopf
CC Attribution-Share Alike 4.0 International
Driven by DokuWiki Recent changes RSS feed Valid CSS Valid XHTML 1.0