Alkalmazói programok

Szövegszerkesztők

Táblázatkezelők

Bemutató készítők

Adatbáziskezelők

CAD rendszerek

CAD (angol: Computer Aided Design = számítógéppel segített tervezés) rendszer alatt több, számítógépen alapuló eszközt értünk, mely a mérnököket és más tervezési szakembereket tervezési tevékenységükben segíti; ily módon a megszülető tervek, tervrajzok, tervezési segédletek digitális formában könnyebben szerkeszthetők, egyszerűbben sokszorosíthatók, és általánosságban könnyebb, egyszerűbb felhasználást tesznek lehetővé. A jelenleg használatos CAD programok a 2D (síkbeli) vektor-grafika alkalmazását használó rendszerektől a 3D (térbeli) parametrikus felület- és szilárdtest modellező rendszerekig a megoldások széles skáláját kínálják a felhasználók számára.

Bevezetés a CAD programok világába

A CAD programok megjelenése a '80-as évekre tehető, amikor a gépipar különböző területein (az Egyesült Államokban, és főként Nyugat-Európában) már égető szükség volt a számítógép használatára, a számítógépes tervezésre.

A CAD programok nem csak mint számítógépes alkalmazások -bolti termékek- léteznek az egyszerű felhasználó számára, hanem mint közbenső termékek, az általunk használt termékek gyártásakor használt programokként is viselkednek. A szoftverfejelsztő nagyvállalatokat gyakran maguk a gyárak, óriásvállalatok tervezési központjai ösztönzik -gyakran közvetlenül alkalmazzák- egy-egy új program megalkotására, melyet először csak saját termékeik tervezésénél használnak, de általában rövid idő alatt mint szoftvertermék is megjelenik. A gyártási folyamatokba márra már olyannyira beépültek ezeknek a programoknak a használta,a hogy sok esetben azokat a gépeket is ilyen programokkal tervezik, amik hamarosan ezeket a programokat felhasználva állítanak elő termékeket. Továbbá a gyártósoron -az elejétől a végéig- a termék folyamatos analízise mellett a gyártási folyamatok kiértékelésére, a termelésirányítási rendszerbe integrálva használják.

Az alkalmazás területei

  • Építőipar: építészet (tervezés-kivitelezés)
  • Gépészet (személy- és tehergépkocsik, egyéb járművek (repülők, hajók); szerszámgépek, robotok
  • Elektromostermékek, és villamostechnika
  • Egyéb (gépgyártás, tervezés)

Építészet

Talán ezen a felhasználási területen a legsokszínűbb a szoftver kínálat a piacon. Mivel egy építész munkája renkidvül sokrétű, ezért vagy egy nagyon tág tudású szoftverre van szükség (ami tud mindent) vagy egy több részből egymásba ágyazott programcsomagra, ami személyreszabhatóságával sok esetben költséghatékonyabb - lenne. Ami mindenképpen igaz, hogy a felhasználói programok ezen csoportja a grafikai megjelenítésre épít, és emellett a funkció mellet alkalmas sok minden másra. A koncepció elkészítése mellett szükség van 2D-s tervekre, részletes tervdokumentációra -amely akár tartalmazza a várható költségvetést-, tervrészletek többszörös felhasználásra, valamint különböző mérések, ellenőrzések elvégzésére. Az építészek körében használt CAD programok a legtöbb esetben a gépészek, villamossági tervezők által használt szoftverek nagyobb tudású változatai. Így tudnak egy irodán belül együtt dolgozó munkatársak egy programcsomagot használni, és a kompatibilitás állandóságával a tervezés folyamatát meggyorsítani.

Gépészet

Alapesetben az építészek 2D programokat használnak, ami a gyakorlatban nem jelent mást, minthogy a tervek, műszaki rajzok nem papíron, hanem számítógépen készülnek el. A 2D programok használata egészen az ezredfordulóig elterjedttebb volt, azóta azonban már megjelentek azon 3D programok, melyek használata nem kizárja, hanem éppenhogy kiemeli a 2D programok használatát. A alulról felfelé tervezés folyamatából adódóan a meglévő, már elkészült 2D terveket használja fel a végső 3D-s modellező program, amely gyakorlatilag 2D-s terveket, tervrészleteket használ fel a térbeli modell elkészítésekor. Fejlettebb programok képesek különböző analizáló folyamatok megvalósítására, mely során növelhető a tervezés pontossága, mivel különböző esetek vizsgálására is alkalmas. Nemrégiben jelentek meg azok a 3D-s modellező programok, melyek a fentről lefelé tervezés folyamatát használják. Ebben az esetben a végős terméket kell megtervezni valamilyen kidolgozottságig, és a részlettervek elkészítése során lehet finomítani, módosítani az eleinte vázlatos terveket. A 3D-s tervező programokról általánosságban elmondható, hogy 2D-s részlettervek felhasználásával rajzolják ki a térben a modellt.

Villamos tervezés

A villamos tervezésre használatos programok általában egyszerűbb szinten, de be vannak építve a gépész és építész tervezőprogramokba. Ezek az alkalmazások a villamosrendszerek kiépítésének megtervezésére, az áramkörök ábrázolására, a villamosberendezések pontos elhelyezésére, és azok működésének kiértékelésére, a szükséges technikai paraméterek megtervezésére szolgálnak.

A CAD programok szolgáltatásai

  • ún. drótvázas modellezés
  • 3D parametrikus alaksajátosságra építő modellezés, szilárdtest modellezés
  • műszaki rajz készítés szilárdtest modellekből
  • tervrészletek többszörös felhasználása
  • a modell egyszerű változtathatósága, több modell készítése, és azok összehasonlítása, kiértékelése
  • más szoftverekkel való kapcsolattartás (kielmelten a termelésirányításnál használt szoftverrel való kapcsolat; alkatrészek és összeállítások kezelése)
  • ábrázolási segítségek biztosítása

Figyelem! Jelen lap szerkesztés alatt áll! Az oldal tartalmáért felelősséget nem vállalok!

Készítette: Salacz Illés 2007/04/27 14:20

oktatas/informatika/alapismeretek/alkalmazoi_program.txt · Utolsó módosítás: 2019/06/04 13:52 szerkesztette: barnkopf
CC Attribution-Share Alike 4.0 International
Driven by DokuWiki Recent changes RSS feed Valid CSS Valid XHTML 1.0