Folyadékkristályos kijelzők - Liquid crystal display - LCD

A folyadékkristályos kijelzők apró képpontok tömbjéből állnak, amik egyenletesen vannak elrendezve valamilyen fényforrás előtt. Lehet monokróm, de több színű is. Sokszor használják elemes, apró eszközökben, mert nem fogaszt sok áramot.

Működési elv

Az LCD monitor működési elve egyszerű: két, belső felületén mikronméretű árkokkal ellátott átlátszó lap közé folyadékkristályos anyagot helyeznek, amely nyugalmi állapotában igazodik a belső felület által meghatározott irányhoz, így csavart állapotot vesz fel. A kijelző első és hátsó oldalára egy-egy polárszűrőt helyeznek, amelyek a fény minden irányú rezgését csak egy meghatározott síkban engedik tovább. A csavart elhelyezkedésű folyadékkristály különleges tulajdonsága, hogy a rá eső fény rezgési síkját elforgatja. Ha hátul megvilágítják a panelt, akkor a hátsó polarizátoron átjutó fényt a folyadékkristály elforgatja (innen ered a Twisted Nematic, TN megnevezés), így a fény az első szűrőn átjut, és világos képpontot kapunk. Ha kristályokra feszültséget kapcsolunk, nem forgatják el a fényt, az eredmény pedig fekete képpont. A polárszűrő elé már csak egy színszűrőt kell helyezni.

Speciális jellemzők

  • Látószög: Ez alapján tudhatjuk, hogy milyen szögből láthatunk helyes képet a monitoron. A CRT-vel ellentétben nem minden irányból látjuk ugyan azt a képet!
  • Kontrasztarány: A legvilágosabb világos szín és a legsötétebb sötét szín aránya.

Hátrányok

  • A CRT monitorokkal ellentétben az LCD kijelzőők csak egy bizonyos felbontást képesek megjeleníteni, tehát ha kisebb felbontású képet küldünk ki rá, akkor is ugyanannyi képpontból fog állni. Ez okozhat képtorzulásokat.
  • Az igazi, mély feketét nem képesek megjeleníteni az LCD monitorok. Egy picit az állandó háttérvilágítás miatt szürkés lesz a fekete is.
  • A CRT monitorok színhelyesebbek, ezért a komoly grafikusok inkább mellőzik az LCD használatát.
  • A válaszidő sokszor nem elég kicsit, ezért a képernyőn a gyors képek elmosódhatnak.
  • A monitorok látószöge sokszor nem elég nagy, így ha már nem szemből nézzük, esetleg rossz képt láthatunk.

Horányi Gergő 2007/10/26 14:07

oktatas/informatika/alapismeretek/lcd.txt · Utolsó módosítás: 2019/06/04 13:54 szerkesztette: barnkopf
CC Attribution-Share Alike 4.0 International
Driven by DokuWiki Recent changes RSS feed Valid CSS Valid XHTML 1.0