Tartalomjegyzék

Bibliográfia, irodalomjegyzék, forráshivatkozás

A bibliográfia szó a görög biblos (βιβλος - könyv) és graphia (γραφεία - leírás) összetételéből ered. Jelentése: könyvek - és ezen keresztül ismeretek - leírása, összeírása.

Bibliográfiának nevezhetünk tehát minden olyan leírást, mely könyvek, dokumentumok, információhorfdozók rendszerezett leírását, jegyzékét tartalmazza. A bibliográfia olyan dokumentumok jegyzéke, amelyek valamilyen közös tulajdonsággal rendelkeznek. Ez a tulajdonság többnyire a dokumentumok témája, de lehet a megjelenés helye, ideje, vagy a dokumentumok típusa is. Ezek a jegyzékek rendezett formában sorolják fel a dokumentumokat. A rendező elv lehet betűrend, szakrend, időrend, vagy bármi más, ami a használat szempontjából célszerű. Legtöbb esetben név, tárgy, vagy címmutató egészíti ki, aminek segítségével az egyes tételek visszakereshetők.

A bibliográfia feladata tehát a dokumentumok számbavétele, létüknek és legfontosabb adataiknak rözgítése. A bibliográfia lelőhelytől függetlenül tárja fel a dokumentumokat, tehát bibliográfiában megtalált dokumentumokról a könyvtári katalógusokban tudhatjuk meg, hogy az adott könyvtárban megtalálhatók-e.

Ha a bibliográfiai adatok mellett rövid ismertetést, annotációt találunk, ezt annotált bibliográfiának nevezzük. Készíthetünk figyelemfelkeltés céljából adott olvasói csoport számára bibliográfiát, ez az ajánló bibliográfia.

Típusai

Frissesség szempontjából

Tartalom szerint

Megjelenés szerint

Terjedelem szerint

A bibliográfia készítés formai és tartalmi szabályai

A bibliográfia mint önálló műfaj