Az aSc Timetables órarendkészítő program számára az adatokat egy egyszerű szerkezetű XML formátumban tudjuk átadni. Ennek legenerálását végezhetjük itt. A két program belső felépítése lényegesen eltér egymástól, ami teljesen természetes, hiszen két különböző funkcióra készültek. Ugyanakkor az adatok átadásakor ez korlátozza a lehetőségeket.
Alapvetően három féle export készíthető:
Az alap adatok átadása a későbbi visszatölthetőség miatt fontos, ugyanis ilyenkor a MaYoR programból kapják az egyes objektumok az azonosítóikat.
A diákok exportálása elsőre talán furcsának tűnhet, hiszen általában az órarend elkészítéséhez ezekre az adatokra nem szokott szükség lenni, inkább az osztályok különböző csoport bontásaival dolgozunk. Sajnos azonban ilyen jellegű adat a MaYoR naplóban nincsen, így a tényleges csoportnévsorokra építünk inkább, az órák tehát - az aSc szóhasználata szerint - szemináriumokként jelennek meg majd a programban.
Ha ettől el kívánunk térni, akkor az a lehetőségünk marad csak, hogy az órákat mind egész osztályos órákként exportáljuk, majd az aSc-ben állítjuk be a csoportbontásokat.
Az aSc óra fogalma nagyjából a naplóban használt tankörnek felel meg, de nem teljesen fedi egymást a két fogalom. Az aSc-ben külön óraként kell felvenni egy tankör szimpla, dupla, tripla, stb órás változatait - mert másfajta leteendő kártya lesz belőlük - a naplóban ilyen megkülönböztetésre nincs szükség. Másrészt az együtt mozgatandó tanköröket is külön óraként kell megjeleníteni az aSc-ben - erre szolgálnak a naplóban a tankör blokkok, amiket szintén exportálhatunk.
A program felsorolja a már definiált blokkokat. Ha a blokkok listáján szeretnénk változtatni, akkor azt a Tanév adatok/Tankörblokkok menüpont alatt tehetjük meg (vigyázzunk a megfelelő tanév kiválasztására!).
A blokkoknál megadhatjuk, hogy melyik blokk, heti hány órával kerüljön exportálásra - ezen óraszámokat természetesen az érintett tankörök óraszámából levonjuk majd. A blokk exportálandó óraszáma ennek értelmében nem lehet nagyobb a blokkot alkotó tankörök óraszámainak legkisebbikénél. Ha a blokk export-óraszáma 0, akkor a blokk nem kerül exportálásra. A blokk óraszámánál megengedünk tört értéket is. A tankör óraszámából ilyenkor a megadott tört értéket vonjuk le, exportálásra viszont mindig a felfele kerekített érték kerül.
Ha az órarendben dupla, tripla, vagy esetleg más többszörös óraként szeretnénk megjeleníteni valamely tankör bizonyos óráit, akkor
Ok
gombot.
Ha például egy 5 órás nyelvi csoport óráit két dupla és egy szimpla óraként akarjuk felvenni, akkor a tankör kiválasztása után az Órabontás
mezőbe írjuk a 2+2+1
sztringet (elég a 2+2-t beírni, a szimpla órákkal való kitöltést a program elvégzi). Ha ugyanebben az esetben 3+2+2
-t adunk meg, akkor a program hibaüzenetet ad és nem rögzíti az órabontást.
Többszörös órákat nem csak tankrök esetén adhatunk meg, kiválaszthatunk blokkokat is, teljesen hasonló módon.
Ha egy órabontást meg akarunk változtatni, akkor vegyük fel újra úgy, mintha most vennénk fel először - ez felülírja a korábbi beállítást.
Órabontást (illetve órabontásokat) törölni a Törlendő bontás
cimkéjű listából való kiválasztással, majd az Ok
gomb megnyomásával lehet. Több tankör/blokk kijelöléséhez használjuk a Ctrl
és Shift
módosító gombokat.
Lehetőség van az órarend átadására is. Ez különösen apróbb módosítások elvégzésekor jöhet jól.
Korlátai:
Következmény:
Az exportálás előtt további három paramétert adhatunk meg.
Alapértelmezés szerint a program csak a azokat a tanköröket exportálja, melyeknek jelenlet
attribútuma kötelező
értékű. Ha ettől eltérve a nem kötelező
jelenlét attribútumú tanköröket is exportálni akarjuk (ilyenek tipikusan a szakkörök), akkor válasszuk ki ezt alehetőséget.
Ha nem akarjuk elveszíteni és nullára állítani a tankörblokkok export óraszámát, de valamilyen okból blokkok nélkül szeretnénk exportálni az órarendet, akkor válasszuk ki ezt az opciót.
Ezzel az opcióval a naplóban szereplő tárgyak mellett ezek „variánsait” is exportálhatjuk.
Ha van például 8.a angol nyelv Cs1
nevű, és 8.a angol nyelv Pr1
nevű tankörünk (melyek az angol nyelv
tárgyhoz vannak tehát rendelve) és szeretnénk ezeket az aSc-ben is megkülönböztethető módon felvenni, akkor ezt az opciót kiválasztva az első az aSc-ben angol nyelv Cs1
, a második angol nyelv Pr1
tárgyhoz (subject) lesz rendelve.
Fontos ez azért is, mert az aSc-ben egy diák egy tárgyból csak egy szemináriumnak lehet tagja, így például az előbbi példa két tankörében hiába lenne közös tag, az aSc az egyik tagságot „lenyelné”.
Hátránya, hogy a tárgyakra vonatkozó megszorításokat minden altípusra is rögzíteni kell az aSc-ben.
Előfordulhat, hogy ezt a felbontást csak bizonyos tankörökre adjuk meg. Ekkor elég az __ASC_BONTANDO_TARGYAK
konstansban megadni a bontandó tárgyak azonosítóinak vesszővel tagolt listáját a /var/mayor/config/module-naplo/config-[intézmény].php
állományban:
define('_ _ASC_BONTANDO_TARGYAK','1,12');
Ha csak az 1 és 12 targyId
-vel rendelkező tárgyakat bontsuk.