Az intézmények rendszeres ellenőrzései kapcsán visszatérő kérdés: engedélyezte-e valaki a szoftver használatát.
Az alábbiakban megpróbáltuk összeszedni a témával kapcsolatos hozzánk eddig eljutott információkat.
2003 júniusában - mikor az elektronikus adattárolás lehetősége a törvény szövegében megjelent - az Oktatási Minisztériumhoz fordultunk: készíthetünk-e ezek szerint saját elektronikus naplót. A Minisztérium álláspontja az volt, hogy ehhez nincs szükség az ő hozzájárulásukra. Épp ezért erről hivatalos, felmutatható állásfogalalás nem készült, az egyeztetés telefonon, illetve email-en zajlott.
(Gy.I.K. - Iskolai adminisztrációs- és ügyviteli szoftverek 3/2005. (III.1.) OM rendelet - 2005. július 6.)
Az Minisztérium honlapján sokáig elérhető volt egy írásos állásfoglalás is a témában.
Az eredeti hivatkozás azóta sajnos már nem él: http://www.okm.gov.hu/main.php?folderID=949&articleID=5825&ctag=articlelist&iid=1
de megtalálható az archívumban: http://www.okm.gov.hu/kozoktatas/archivum/gy-iskolai
11. pont
„A nevelési-oktatási intézmények működéséről szóló 11/1994.(VI. 8.) MKM rendelet az iskolák számára kötelezően használatos nyomtatványként nevezi meg, írja elő az osztálynapló (csoportnapló) használatát. A jogszabály a nyomtatvány kivitelével, formájával, tartalmával kapcsolatos előírást nem tartalmaz, nincs tehát közoktatási jogszabályi akadálya annak, hogy elektronikus osztálynapló, csoportnapló bevezetésére kerüljön sor. Az elektronikus napló-nyomtatvány az OM hozzájárulása nélkül is előállítható és forgalmazható. A naplók használata során érvényesíteni kell a személyes adatok védelméről szóló jogszabályi előírásokat is. Az osztálynapló pénzügyi dokumentum is, ezért a szoftverfejlesztés során figyelemmel kell lenni az intézményfenntartók vele szemben megfogalmazódó igényeire is.”
A fenti cikkre hivatkozik a Tanulmányinfo portál is: http://shop.tanulmanyi.info/index.php?option=com_content&view=article&id=69:111994vi-8-mkm-rendelet-elektronikus-naplo-hasznalatarol&catid=1:friss-hirek&Itemid=50
Nagy port kavart fel a témában megjelent, az ADAFOR-on közzé tett vélemény:
http://adafor.oh.gov.hu/doku/kozepfoku0809/taninfo.pdf
A link sajnos már szintén nem él…
Ebben megkérdőjelezték az eletronikus naplók üzemeltetésének jogszerűségét. De hangsúlyozzuk: ez csak egy vélemény volt, bár az ADAFOR-on érkezett, így kicsit nagyobb súlyt kapott.
A tanulmany.info portal - mely ingyenes elektronikus napló szolgáltatást nyújt több száz intézmény számára - az ADAFOR-on megjelent véleményre reagált, többek között így:
„… Az Oktatási Hivatal állásfoglalása alapján bárki használhat elektronikus naplót, mert a törvény szerint naplót vezetni kötelező, de a jogszabály nem szabályozza azok adattartalmát és szerkezetét - így mind a kézírásos, mind az elektronikus adattartalmú naplók elkészíthetőek helyileg. Az elektronikus naplóba gondosan bevitt tartalmakat továbbra is ki kell nyomtatni, és őrizni kell őket legalább öt éven át (papíron, mappákban, a tanárok kézjegyével ellátva). …”
http://www.diakkapu.hu/component/content/article/577-uj-elektronikus-ellenorzo?start=1
A tanulmany.info minisztériumi állásfoglalást kért:
„Megkeresésünket követően az Oktatási és Kulturális Minisztérium Közoktatás-igazgatási osztály részünkre megküldött levelében tájékoztatta a tanulmanyi.info üzemeltetőjét arról, hogy a tanulmanyi.info szolgáltatást, mint elektronikus napló megoldást engedélyeztetni nem szükséges, annak felhasználásáról az intézményvezető vagy fenntartó szabadon dönthet. Dr. Szüdi János Közoktatási Szakállamtitkár levelében kitért többek között arra is, hogy a naplóvezetés mind papír mind elektronikus úton megtörténhet, viszont mindkettőt esetében papír alapon kell irattároznia a naplókat (napló lapokat) az intézménynek. A papír alapú irattározás tekintetében a személyiségi, adatvédelmi és biztonságvédelmi követelmények megtartásáért az intézményvezető felel, valamint a hitelesítésről az intézményvezetőnek kell gondoskodnia.
Az oktatási intézmények a fentiekkel kapcsolatos kérdéseik tekintetében fordulhatnak az Oktatási és Kulturális Minisztérium, Közoktatás-igazgatási osztályához.”
A levél a TechNet listán is vitát kavart:
http://lista.sulinet.hu/pipermail/techinfo/2009-January/042003.html
A Városmajori Gimnáziumban 2003 óta használunk elektronikus naplót. Azóta több törvényességi vizsgálat is folyt az intézményben, melyek egyike sem emelt kifogást az elektronikus napló használata ellen. Hozzánk hasonlóan a programot használó többi intézményben is volt már (tán nem mindenhol) ilyen-olyan ellenőrzés, vizsgálat - melyek legfeljebb formai hiányosságokra hívták fel a figyelmet - melyeket igyekeztünk és a jövőben is igekszünk minél hamarabb javítani, rendben tartani.
A közoktatási törvény (Kt.) 72. § (2) bekezdése az alábbi módon szabályozza a közoktatási intézményi nyomtatványok, illetve az azokat részben kiváltó informatikai rendszerek alkalmazási szabályait:
72. § . (2) Az iskolában csak olyan bizonyítványnyomtatvány, illetve bizonyítvány kiállításához szükséges nyomtatvány alkalmazható, amelyet az oktatásért felelős miniszter, szakképesítést tanúsító bizonyítvány esetén a szakképzésért és felnőttképzésért felelős miniszter jóváhagyott. A bizonyítványnyomtatvány és a bizonyítvány kiállításának alapjául szolgáló nyomtatvány előállításához, forgalmazásához az oktatásért felelős miniszter, szakképesítést tanúsító bizonyítvány esetén a szakképzésért és felnőttképzésért felelős miniszter engedélye szükséges. Az iskolai nyomtatványok - az év végi bizonyítvány és az állami vizsga teljesítéséről kiállított bizonyítvány kivételével - az oktatásért felelős miniszter, szakképesítést tanúsító bizonyítvány esetén a szakképzésért és felnőttképzésért felelős miniszter által jóváhagyott rendszer alkalmazásával, a személyiségi, adatvédelmi és biztonságvédelmi követelmények megtartásával elektronikus úton is elkészíthetők és tárolhatók. A bizonyítvány kiállításának alapjául szolgáló nyomtatványt azonban nyomtatott formában is elő kell állítani, és meg kell őrizni.
Az időközben megjelent új „Köznevelési törvény” szinte változtatás nélkül tartalmazza a korábbi szöveget:
57. § (6) Az iskolai nyomtatványok – az év végi bizonyítvány és az állami vizsga teljesítésérõl kiállított bizonyítvány kivételével – az oktatásért felelõs miniszter, szakképesítést tanúsító bizonyítvány esetén a szakképzésért és felnõttképzésért felelõs miniszter által jóváhagyott rendszer alkalmazásával, a személyiségi, adatvédelmi és biztonságvédelmi követelmények megtartásával elektronikus úton is elkészíthetõk és tárolhatók. A bizonyítvány kiállításának alapjául szolgáló nyomtatványt ebben az esetben is elõ kell állítani nyomtatott formában, és meg kell õrizni.
5. Az óvodai, a tanórai, a tanórán kívüli, valamint a kollégiumi foglalkozásokról a nevelő munkát végző, illetve a foglalkozást tartó pedagógus foglalkozási naplót (csoportnaplót, osztálynaplót, sportnaplót stb.) vezet. A foglalkozási naplót az óvodai nevelés, iskolai nevelés és oktatás nyelvén kell vezetni.
10. a) A pedagógus csak a nevelő-oktató munkával összefüggő feladatokhoz nélkülözhetetlen ügyviteli tevékenységet köteles elvégezni.
b) Az osztályfőnök vezeti az osztálynaplót, a törzslapot, és kiállítja a bizonyítványt, vezeti a továbbtanulással összefüggő nyilvántartást. Alapfokú művészetoktatási intézményben a hangszert, illetve a csoportos tantárgyat oktató szaktanár - az intézményvezető megbízása alapján - vezeti az egyéni foglalkozási naplót, a csoportos foglalkozási naplót, a törzslapot és kiállítja a bizonyítványt.
16. Naplók 5 (év)
22. Osztálynapló (csoportnapló)
(Nincs „megcsillagozva”, ami azt jelentené:
A * jelölt nyomtatványok csak az oktatásért felelős miniszter által vezetett minisztérium engedélyével gyárthatók és forgalmazhatók,)